GLASS & CERAMICS / Ceramics / Ceramics 4355050
*
nr 435 5050
CERAMICS
Lenght: ()
4 del, Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Sverige 1930-tal, jadegrön blank glasyr, vas D 374 x 2, höjd 12 cm, märkt i godset: 'Bo D 374 ED', vas D 376, vas D 379, alla stämplade '107' (glasyrnummer)
Estimate:
300
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday October 30 2006
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
16/10 09:16:58
1
300 kr
28/10 20:34:09
2
Vinnande bud
29/10 22:24:42
2
justering av budtak
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bo fajans bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog glasyrnummer jadegrön blank glasyr keramik svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige 1930-tal
-
2034 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:49
-
2041 SMALL PLATES
+ burkar med lock, 4 + 2 parts, Stig Lindberg (19..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:38
-
8171 PUNCH BOWL
China, blue and white. Diameter: 40 cm, height: 17..//
Present: SEK 1600
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:27
-
8163 JAR
+ vase, China, dekor av prunus. Height: 14-15, 5 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:23
-
8167 JARS
with lid, 2 pcs, China. Height: 12-14 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:24
-
8235 BOXES
3 pcs, oriental. Diameter: 6-7 längd: 6, 5 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:09
*
CERAMICS
nr 435 5050
CERAMICS
Lenght: ()
4 del, Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Sverige 1930-tal, jadegrön blank glasyr, vas D 374 x 2, höjd 12 cm, märkt i godset: 'Bo D 374 ED', vas D 376, vas D 379, alla stämplade '107' (glasyrnummer)
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 350 |
Auction date: |
Monday October 30 2006 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
16/10 09:16:58 | 1 | 300 kr |
28/10 20:34:09 | 2 | Vinnande bud |
29/10 22:24:42 | 2 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bo fajans bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog glasyrnummer jadegrön blank glasyr keramik svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige 1930-tal
-
2034 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:49 -
2041 SMALL PLATES
+ burkar med lock, 4 + 2 parts, Stig Lindberg (19..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:38 -
8171 PUNCH BOWL
China, blue and white. Diameter: 40 cm, height: 17..//
Present: SEK 1600
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:27
-
8163 JAR
+ vase, China, dekor av prunus. Height: 14-15, 5 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:23 -
8167 JARS
with lid, 2 pcs, China. Height: 12-14 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:24 -
8235 BOXES
3 pcs, oriental. Diameter: 6-7 längd: 6, 5 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:09